Goodgame Empire
Strategie jsou velice oblíbeným hráčským žánrem, proto není divu, že se na ně herní vývojáři s oblibou zaměřují. Zvláště potom u zavedených značek je další díl sazkou na jistotu. Avšak nástup vysokorychlostního internetu se značně podepsal na způsobu, jakým hráči ke své oblíbené zábavě přistupují. Velice populárním se stalo hraní v prohlížeči bez nutnosti jakékoliv instalace. Netrvalo tak dlouho a nejedno vývojové studio se na popularitě flash playeru svezlo. Dnes tak máme k dispozici nespočet herních titulů, z nichž si doslova vybere každý. A tolik oblíbené strategie samozřejmě nemohou scházet. Jeden zajímavý kousek nám naservírovalo i Goodgame studio. Jejich Empire nás zavádí do drsného středověku.
Ten přesně kopíruje nelehké podmínky tohoto temného období lidských dějin. Princ Vilém je již zoufalý s nekončících nájezdů loupeživých baronů. Ti již ztratily veškeré zábrany a drancují jeho území o sto šest. S tím je potřeba něco udělat. Nač je Vilémovi mocná armáda, když nemá nikoho, kdo by s ní vyrazil zatnout baronům tipec. Proto také povolává svého starého přítele, aby se této role zhostil. Včele jeho armády se vydáváme vstříc velké bitvě o budoucnost kraje. Velkolepé vítězství nelze než oslavovat. A za takovýto výsledek si nezasloužíme nic jiného, než povýšení do šlechtického stavu. S tím přichází i milá povinnost obhospodařovat vlastní hrad. Sice není v nijak luxusním stavu, ale s trochou snahy z něho jednou bude útulné místo k životu.
Než se tak stane, bude potřeba nastartovat ekonomiku. S tím nám pomohou rádci, na jejichž rady postavíme chýše dřevorubců, kamenolom a pole s pšenicí. Nyní již máme k dispozici suroviny pro rozšiřování hradu a najímání vojsk. Ty je zapotřebí rozdělit do obranných a útočných jednotek. Zatímco útočníci budou zápolit s loupeživými barony, musíme mít dostatek sil odolat útokům ostatních hráčů. Goodgame Empire je totiž primárně online hra, v níž měříme síly s ostatními. A je jedno, zda se rozhodneme jet sólo či se přidáme k nějaké alianci. I když hra takovéhoto ražení si přímo říká o kooperaci se spojenci. Tím hned hra dostává jiný rozměr. Ale to nejspíše není potřeba zdůrazňovat, každý kdo obdobné hry hraje, ví jak se věci mají.